Rozhodli jste se pro stavbu pergoly? Poradíme vám, na co se zaměřit, než začnete stavět
- Podrobnosti
Pergoly a přístřešky ke zdi domu se v posledních letech šíří českými zahrádkami a pozemky u rodinných domků i restaurací a hotelů, jakoby samy vyrůstaly ze země. Není se čemu divit, jedná se o jednoduché konstrukce, které lze postavit s nízkými náklady – a přitom jde o krásný doplněk, který má i četné praktické využití.
Volba umístění, zastřešení a účelu pergoly
Samozřejmě, že první, nad čím bychom měli uvažovat, je umístění pergoly. To se samozřejmě odvíjí od toho, k čemu bude pergola určena. Pokud v ní chcete pracovat, trávit čas s rodinou, grilovat a pořádat party, je vhodnější zvolit zastřešenou pergolu umístěnou do stinnější části zahrady poblíž domu. V parném létě, kdy zřejmě využijete zahradní pergolu nejvíce, může být trocha stínu velmi osvěžující.
Pokud chcete dřevěnou pergolu spíše jako dekoraci a pro obrostení popínavými rostlinami, postavte ji na místě, které chcete nejvíce zdůraznit a na které chcete poutat pozornost. V tomto případě je zastřešení spíše na překážku.
Výběr vhodného materiálu
Pergoly mohou být z různých materiálů, ale dominuje dřevěná nebo hliníková konstrukce. Dřevěné pergoly nejčastěji využívají dřevo z českých jehličnanů. Je důležité, aby dřevo bylo opravdu precizně prosušené (vlhkost okolo 10 %), aby již dále nepracovalo a dobře se povrchově upravovalo.
Pro zastřešení pergoly se nejčastěji používá polykarbonát, ale je možné zvolit také například asfaltové šindele, dřevo apod. Pro pergoly a přístřešky ke zdi domu u prosklených dveří nebo u oken je dobré zvolit průhlednou variantu (polykarbonát), aby střecha pergoly neubírala vnitřku domu světlo.
Pergola je výhodná v tom, že není náročná na základy. Není nutné vytvářet betonový základ nebo patky. Zaměřte se spíše na kvalitu samotného kování nosníků.