Jak upevnit zahradní pergolu ke zdi domu?
- Podrobnosti
11.4.2017
Pergoly a přístřešky ke zdi domu představuje pravděpodobně nejoblíbenější variantu zahradního přístřešku. Mnoho lidí se dokonce domnívá, že právě umístění ke zdi je zásadním rozdílem mezi pergolou a zahradním altánem či jiným přístřeškem, přestože tomu tak není.

Především je nutné provést kontrolu stěny a rozhodnout se, zda je vůbec vhodné do ní pergolu ukotvit. V potaz bereme materiál zdi, zateplení, pevnost zdi a podobně. V případě, kdy máme obavu, že by váha pergoly mohla zeď ohrozit nebo narušit, je rozumnější zvolit pergolu samonosnou.
Chemická kotva je zpravidla ideálním řešením u zděných staveb
Je poměrně samozřejmé, že větší problém s ukotvením bude u zdí, které jsou zateplené. Nechceme-li přerušit tepelný most, můžeme využít ukotvení s pomocí distanční hliníkové trubky. Do prostoru izolace, tedy mezi fasádu a samotnou zeď, je umístěna speciální trubka, která umožňuje, aby váha pergoly spočívala na nosné stěně a nezatěžovala izolaci.
Tip: dřevěné pergoly
Jinak je systém ukotvení podobný jako u nezateplených zdí, kdy se navrtá do stěny díra a po vyčištění se vyplní chemickou maltou. Do díry se umístí tzv. závitová tyč (jedná se o kulatinu se závitem z nerezové oceli). Jedná se o způsob ukotvení, který je velmi stabilní a snese i značnou zátěž, kterou může představovat dřevěná nebo hliníková pergola. Chemická malta velmi rychle tuhne, a je tedy potřeba pracovat přesně a s rozmyslem. Na vyčuhující závitovou tyč se poté umístí vazník.
Chemická kotva vyniká pevností lze však použít výhradně u zděných staveb, v případě dřevostaveb je naprosto nevyhovující a je třeba zvolit jiné řešení.