Jak svépomocí opravit drobná poškození ve střešní krytině zahradní pergoly?
- Podrobnosti
13.4.2017
Zřejmě nejpoužívanějším materiálem pro střešní krytinu na pergoly je v současnosti trapézový nebo vlnitý polykarbonát. Jedná se o cenově dostupný materiál, který je téměř nerozbitný, velmi lehký, má dobré tepelně i zvukově izolační vlastnosti a disponuje UV filtrem.
Ačkoli je polykarbonát skutečně nesmírně houževnatý plast, například při silném krupobití může k poškozením krytiny dojít. Menší trhliny a praskliny u střechy zahradní pergoly nebo terasy můžete přitom snadno zvládnout opravit bez nutnosti výměny celé části krytiny.
Menší poškození střechy lze opravit poměrně snadno, efektně a trvale
K opravě takovýchto menších poškození můžeme využít buď zbytky polykarbonátu ze střešní krytiny anebo kousek akrylátu (plexiskla). Použití plexiskla je vhodnější tam, kde je prasklina na očích a je potřeba, aby oprava i dobře vypadala. Další důležitou pomůckou je správné lepidlo.
Na opravu si tedy vyřízneme kousek plexiskla o pár centimetrů větší, než je samotná prasklina. Případné plastové piliny můžeme odsát vysavačem. Než přikročíme k lepení, je třeba povrchy (záplatu i okolí praskliny) důkladně očistit a odmastit. Použít můžeme speciální přípravek na plastové povrchy anebo si v případě nouze vystačíme i s lihem.
Pozornost musíme věnovat především volbě správného lepidla
Asi na palec od krajů záplaty naneseme po celém obvodu lepidlo. Musí jít o speciální lepidlo na nesavé materiály – např. na bázi MS polymeru – které je čiré. Záplatu přitlačíme na poškozené místo a poté můžeme kraje ještě lepidlem zacelit kvůli zamezení přístupu vody. Na opravu drobných trhlin a prasklin střech zahradní pergoly lze také využít speciální tekutou gumu.