Nejčastější chyby při realizaci zahradních pergol
- Podrobnosti
25.4.2017
Zahradní pergola – ať už dřevěná, hliníková nebo jiná – může představovat velice příjemné estetické zpestření domu i zahrady a také prostor pro sezónní využívání. Stavbu pergoly je však třeba náležitě promyslet, aby se nestala spíše konstrukcí, která narušuje celistvost vzhledu domu a zahrady a promarněnou investicí. Jaké jsou zásadní chyby, které lidé při budování zahradní pergoly dělají?
Technologické chyby při stavbě
Jedná se například o použití příliš tenkých nosných sloupů a trámů ve snaze ušetřit, použití nevhodných kotvících materiálů, špatně provedené spoje nebo nedostatečně pevný podklad. To vše může mít na svědomí nestabilitu pergoly, deformaci konstrukce a podobně.
Špatná volba místa, nesprávné vyměření prostoru
Umístění zahradní pergoly bychom si měli dobře rozmyslet v závislosti na tom, k jakým účelům ji budeme používat, jak bude výsledek vypadat v kontextu domu či pozemku a podobně. Pergola by měla být umístěna v závětří, v klidném prostoru – pokud je přímo u domu, je třeba myslet na to, aby nestínila oknům. Volný prostor kolem stavby by měl mít minimálně půl metru po celém obvodu.
Nevhodné zastřešení
Volba krytiny musí odpovídat váze, kterou je schopna unést konstrukce, a také dalším požadavkům. Např. pergoly a přístřešky ke zdi domu s plnou krytinou mohou stínit interiér, některé krytiny nemusejí zvládat nápor většího množství sněhu, vlhkosti a podobně. Poměrně oblíbenou a univerzální krytinou je lehký, ale skoro nerozbitný polykarbonát.
Nevhodně zvolený materiál
Žádný běžně používaný materiál není z principu špatný, ale může být nevhodný v kontextu. Např. oblíbené smrkové dřevo je levné a snadno opracovatelné, ale náročné na údržbu a špatně snáší vlhkost. Hliník je odolný a bezúdržbový, ale k některým domům se vzhledově nehodí a podobně.