Z jakého materiálu může být zahradní pergola?
- Podrobnosti
4.5.2017
Zahradní pergoly patří k nejběžnějším doplňkům domů a zahrad. V posledních letech vedou žebříček především zastřešené pergoly a přístřešky ke zdi domu, které jsou využívány ke společenským setkáním, grilovačkám, oslavám, odpočinku a podobně.
Konstrukce pergoly
Pro stavbu pergoly lze použít různé materiály a jejich kombinace, klasiku samozřejmě představují především dřevěné konstrukce. Pro zhotovení nosných sloupů zastřešených pergol se běžně používá cenově dostupné a snadno opracovatelné měkké dřevo, jako je smrk nebo borovice.
Pokud se jedná o nezastřešenou zahradní pergolu, je vhodné zvolit dřevo, které lépe snáší vlhkost, jako je například dub nebo některá exotická dřevina. Použití těchto materiálu i značně omezí nároky na údržbu. Poměrně moderní je u dřevěných pergol použití lepeného lamelového dřeva, které má výbornou odolnost, nepracuje a dobře snáší vlhkost.
Na konstrukci pergoly však můžeme zvolit i jiné materiály. Stále běžnější jsou například bezúdržbové pergoly z povrchově upraveného hliníku. Zejména tradičnější pergoly pak mohou mít nosné sloupky například z cihel nebo kamenů.
Zastřešení a podlaha pergoly
Na zastřešení se nejčastěji uplatňuje plast – konkrétně polykarbonát. Je velice houževnatý a lehký a můžete zvolit čirou i stíněnou variantu. Použít však lze také dřevěné trámy, vlnitý plech, střešní lepenku či asfaltový šindel.
Samostatnou kapitolou je podlaha v pergole. Využít můžete již stávající podloží, vhodná je například zámková, keramická či kamenná dlažba – pokud se rozhodnete pro dřevěnou terasu, zvolte opět vhodné dřevo podle toho, jak bude podlaha namáhána a zda půjde o pergolu se střechou, či nikoli.