Co byste měli vědět před stavbou zahradní pergoly?
- Podrobnosti
22.5.2017
Postavit si zahradní pergolu je samozřejmě vynikající nápad. Tento přístřešek může být dokonalým místem pro relaxaci i pro pořádání společenských setkání nebo třeba pro práci. Zvětší užitný prostor domu a může se stát i krásnou ozdobou zahrady. Aby však byl výsledek skutečně takto ideální, je třeba mít dostatek informací do začátku.
Jaké použít dřevo?

Důležité je používat pouze správně prosušené dřevo. Vlhkost dřeva pro stavbu by měla být cca 15 % - to si můžete snadno ověřit vlhkoměrem, který pořídíte za pár set korun a uplatníte ho ještě mnohokrát, zejména pokud topíte dřevem.
Vlhké dřevo by pracovalo, popraskalo, nedrželo nátěr, nedosáhli byste hladkého povrchu a tak dále. Pokud použijete smrkové dřevo, nezapomeňte na kvalitní a precizní ochranné nátěry proti vlhkosti a pravidelně je obnovujte.
Používejte kvalitní kování a kotvicí prvky a vruty
Dřevěná pergola nepotřebuje žádný zvláštní základ. Pomocí patek či trnů ji snadno ukotvíte téměř kamkoli, je však potřeba dbát na dostatečné odizolování dřeva od vlhkosti ze země a také používat pouze velice kvalitní pozinkované kotvicí prvky. Stejně tak u spojů se vyhněte používání hřebíků a dejte přednost pozinkovaným vrutům, které vytvoří mnohem pevnější a trvanlivější spoje.
Zastřešení pergoly
Odolné a trvanlivé zastřešení je velmi důležité, pokud chcete chránit konstrukci či dřevěnou podlahu před vlhkostí a nechcete se neustále zabývat údržbou a opravami. Nejdříve se však musíte rozhodnout, zda chcete střechu průsvitnou, nebo nikoli.
Na průsvitnou střechu se ideálně hodí polykarbonát s UV filtrem, který je lehký, cenově dostupný a v podstatě nerozbitný. Pro neprůhlednou střechu můžete použít například asfaltové šindele nebo i např. vlnitý či trapézový plech.