Jak obnovit krásu starší pergoly?
- Podrobnosti
23.5.2017
Trávíte s oblibou sezónu v pohodlí pergoly u domu, ale s nelibostí zjišťujete, že její krása značně uvadá a že by bylo potřeba dopřát jí nějakou péči, aby opět zazářila novotou, a abyste si mohli opět naplno užívat čas pod tímto přístřeškem strávený?
Dřevěné pergoly jsou rozhodně nádherné a do zahrad se skvěle hodí, stejně jako k dřevostavbám, srubům a roubenkám, chatám, chalupám a podobně. Přírodní dřevo ovšem potřebuje čas od času péči, jelikož je náchylné na vlhkost (což platí pro smrk, který je pro tyto účely nejpoužívanější, dvojnásob) a trpí také přímým slunečním svitem a často i organickými činiteli, jako jsou plísně, houby nebo škůdci.
Renovace a údržba dřevěné pergoly by se měla provádět pravidelně, když už je povrchový nátěr poškozený. V případě, že je poškozeno nebo napadeno i samotné dřevo, může být renovace velmi obtížná a spočívat ve výměně celých trámů a částí.
Odstranění starých nátěrů
Pokud zasáhnete včas, bude to jednodušší, ačkoli ne zcela snadné. Dřevěnou pergolu je totiž třeba opatřit novými nátěry. Abychom tak mohli učinit, musíme nejdříve staré nátěry odstranit – což provádíme bruskou, smirkovými papíry, opalováním či chemickou cestou apod. – jedná se o nejnáročnější a nejméně příjemnou část renovace.
Renovace, obnovení nátěrů
Po odstranění starých laků a nátěrů je nutné povrch důkladně očistit a nechat oschnout. Poté přikročíme k impregnaci a moření dřeva, které jej bude chránit před vlhkostí a škůdci. Poté opatříme dřevěné povrchy odolnou lazurou. Nakonec můžeme použít ještě krycí lak. Natírání pergoly bychom měli provádět v příhodném počasí a nejlépe v bezvětří.