Samonosná dřevěná pergola: Žádaný multifunkční objekt
- Podrobnosti
14.6.2017
Ve výběru dřevěné pergoly nechybí celá řada tipů včetně těch stojících mimo prostor domu, které se neopírají o jeho zeď. Mnohdy totiž potřebujete pergolu umístit někde jinde, než hned vedle budovy. Vytipovali jste si zkrátka jiné místo, které se pro pergolu hodí. Potom postavíte samonosnou pergolu.
Vítané rozdělení zahrady
Na rozdíl od dřevěné pergoly a přístřešky ke zdi domu, která využívá po celé délce jedné strany pergoly jako opěrný bod zeď vašeho domu, samonosná pergola, stojí sama o sobě, bez jakékoli další opory. Jde o samostatnou jednotku, stavbu. I tak se ale hodí, aby byly v dosažitelné vzdálenosti od domu nebo jiné stavby, protože jinak budete muset všechny věci složitě přenášet přes celou zahradu, a to se vám jistě nehodí. Na druhou stranu je dobré, že nejste omezeni tím, že by pergola potřebovala nějakou oporu. Dá se tak postavit prakticky kamkoli podle vaší volby, což z ní dělá velice žádanou stavbu. Například se může hodit i k tomu, že vytvoří dekorativní předěl rozlišující okrasnou a užitnou část vaší zahrady. Třeba nalevo od pergoly budou květiny a trávník a příležitost k relaxaci, napravo potom zeleninové záhony a ovocný sad.
Oáza pro grilování i venkovní dílna
Pokud se bojíte, že si s pergolou nebudete vědět rady, strach rozhodně není na místě. Samonosná pergola ze dřeva není nijak složitou stavbou. Tvoří ji vlastně stavebnice. Pomocí návodu ji dvě alespoň trochu kutilsky zdatné osoby dají dohromady. Dostanou v dodávce vše potřebné. Nechybí dřevěná konstrukce, střešní krytina, kování, šrouby. Samonosnou pergolu můžete pojmout i trochu jako multifunkční objekt podle aktuální potřeby. Můžete si zde vytvořit posezení s přáteli, oázu pro grilování, ale také venkovní parkování pro auto či motorku. Bez potíží se může stát i venkovní dílnou, pokud se nechcete se svými kutilskými aktivitami zavírat v garáži.