Položte pod posezení s pergolou protiskluznou dlažbu
- Podrobnosti
19.6.2017
Jaký povrch by měl mít terén pod pergolou? Záleží na vašich přáních a požadavcích. Nikdy ale nestavte pergolu a její sloupky jenom tak na hlínu či trávník. Osvědčuje se, aby sloupky, na nichž bude pergola stát, měly zahloubené a vybetonované základy, jinak bude dřevo pergoly od země vlhnout a dokonce i hnít.
Dlaždice musí odolat i mrazu
Betonová základová deska je ideální povrch, na kterém může dřevená pergola stát. Zajistí dobře provedené základy, jež vydrží dlouhá léta či u opravdu kvalitního betonu klidně i desítky let. Povrch bude dokonale rovný, nemusíte se bát, že dřevo bude zespoda vlhnout. Můžete se pak rozhodnout, zda beton necháte jenom tak v přírodní ničím neupravované podobě, nebo jestli třeba zvolíte protiskluzový nátěr či na něj položíte dlažbu. Obecně platí, že se pro takové účely hodí terasová dlažba. Jaké požadavky by měla splňovat? Jde hlavně o to, aby byla mrazuvzdorná, otěruvzdorná a protiskluzová. Určitě nechcete, aby se vám u vaší dřevěné pergoly začaly po zimě rozlamovat dlaždičky. Podobný jev svědčí o tom, že dlažba z nekvalitního materiálu, když nevydrží ani naše nepříliš náročné podmínky.
Uklouznutí může způsobit pád
Pokud jde o dlažbu na terasy či venkovní posezení pod pergolou, existuje celkem pět kategorií protiskluznosti, označují se písmeny a čísly od R9 do R13. Nejvyšší protiskluznou úpravu mají dlaždice označované jako R13. Možná vám připadá zbytečné zabývat se tímto zdánlivým detailem, ale prostor pod vaší pergolou by rozhodně měl být bezpečný pro pohyb. Velmi často jsou totiž dlaždice ovrstvovány různými glazurami, které po namočení vodou kloužou. Stačí tak i malý drobný deštník a posezení pod pergolou se rázem může změnit v kluziště. Proto vybírejte dlaždice, které nebudou klouzat, abyste si na namoklém povrchu nezlomili nohu.