Proč se na dřevěné pergoly používá lepené dřevo?
- Podrobnosti
13.7.2017
Dřevěné pergoly z lepeného dřeva. Také jste se už setkali s tímto pojmem? A co to vlastně znamená? Co si pod tímto pojmem představit? Naštěstí odpověď není nijak složitá. Lepené dřevo se na pergoly, ale i řadu jiných dřevěných konstrukcí používá především kvůli tomu, že nabízí mimořádně dobré vlastnosti.
Vrstvené lamely
Dřevo používané na různé nosné konstrukce, ať už se jedná o dřevěné pergoly ke zdi či samostatně stojicí, případně altány či jiné dřevěné stavby, musí vždy splňovat přesné technické parametry a nároky. Kromě toho je zde ve hře také estetické měřítko. Využívají se například tzv. BSH hranoly, které se vyrábějí z vrstvených a vzájemně k sobě slepených lamel dřeva. Používá se přitom jeden druh dřeva. Vznikají tak mimořádně pevné prvky, které bez jakýchkoli potíží vydrží i opravdu velké zatížení, které je u stavebních konstrukcí běžné.
Výjimečně pevné prvky
Pevné prvky slouží k tvorbě například konstrukcí střech, dále stropů stěn a samozřejmě také ke konstrukci pergol ze dřeva. Není problém takovéto lepené dřevo využít i jako překlady, stropní trámy. Dokážou bez problémů unést tíhu celé střechy, stropy či stěny, nemusíte se obávat, že by nevydržely. Z toho vyplývá, že BSH hranoly jsou mimořádně vhodným materiálem k výrobě dřevěných pergol, zvládnou unést i zastřešenou pergolu ze dřeva.
Rozměrová stabilita a vysoká pevnost
Jaké vlastnosti nabídnou z principu dřevěné BSH hranoly konstrukci pergoly? Jde především o rozměrovou stabilitu. U dřeva totiž samozřejmě nastává problém, že pracuje vlivem vlhkosti. Horkem sesychá, naopak ve vlhku se roztahuje. Lepené dřevo ale má vysokou rozměrovou stabilitu. Dále je velmi důležitá vysoká pevnost. Dřevo je zároveň vysoce kvalitně opracované. Využití přírodního materiálu je velmi výhodné. Zároveň dřevo dává i nadstandardní rozměrové možnosti.